01.11.2012 18:16

Soud změnil výsledek voleb: Čechlovský ne, Smetanová ano

Krajský soud změnil výsledky krajských voleb. Okrsková komise špatně spočítala preferenční hlasy. Soud zrušil zvolení Jana Čechlovského z ODS. Jeho místo zaujme Jana Smetanová.

Pardubická pobočka krajského soudu rozhodla, že zvolení Jana Čechlovského z ODS do zastupitelstva Pardubického kraje je neplatné. Místo něj zasedne do zastupitelstva jeho stranická kolegyně Jana Smetanová, která proti výsledku voleb podala stížnost.
Soud zjistil, že volební komise v okrsku číslo 66 udělala závažnou chybu. Místo skutečně odevzdaných 12 preferenčních hlasů jí nepřiznala žádný. To ovlivnilo výsledek voleb, proto jej soud svým rozhodnutím změnil.
„Proti tomuto usnesení není přípustný opravný prostředek,“ uvedl v usnesení předseda senátu Jan Dvořák.
Na řízení Pardubického kraje to však nebude mít žádný vliv. ODS zůstane dál v opozici a Smetanová bude jen řadová zastupitelka. Smetanová, pětka na kandidátce ODS, tvrdila , že ji sčítací komise obrala o preferenční hlasy a podala proto stížnost na výsledek voleb. Podle komise ji v místě jejího bydliště nikdo nekroužkoval. Ona ale říká, že si dala kroužek sama a kroužkoval ji také její manžel. Soud jí dal za pravdu. „Já jsem věděla, že se někde musela stát chyba, že ty hlasy prostě někde jsou,“ řekla Smetanová.

Potřebovala osm hlasů, získala jich dvanáct

Na to, aby přeskočila Čechlovského, potřebovala získat o osm preferenčních hlasů víc. Věřila, že v okrsku, kde bydlí, je ve skutečnosti dostala. Argumentovala tím, že dala sama sobě preferenční hlas, který se nikde neobjevil. A nakonec měla pravdu. „Samozřejmě jsem tento výsledek čekala a jsem velmi překvapená, že k němu soud dospěl tak brzy,“ uvedla Smetanová.
Poslanec ODS a místostarosta Chrudimi Jan Čechlovský včera ČTK řekl, že rozhodnutí soudu respektuje.

Krajský soud odmítl kvůli chybě okrskové komise nařídit opakování voleb.
„Opakované volby by sice z formálního hlediska mohly napravit důsledky již výše zmíněného pochybení okrskové volební komise, ale protože opakované volby nemohou být kopií původně projevené vůle voličů ve „zneplatněných“ volbách, mohly by jejich výsledky nepříjemně překvapit i samotného navrhovatele. V opakovaných volbách by mohla být vůle voličů zcela jiná než v těch původních, když by mohla být ovlivněna vyhlášenými výsledky, byť soudem „zneplatněných“, voleb původních," píše se v usnesení soudu.
Zatím není jasné, jak se bezprecedentní chyba v okrskové komisi stala. V usnesení soudu je totiž jasně uvedeno, že počty preferenčních hlasů ostatních kandidátů byly spočteny správně.
„Kde se hlasy ztratily, jak to vlastně bylo, tak to vůbec nevím,“ řekla. Nemyslí si přitom, že by mohlo jít o komplot proti ní. „To mohla být spíše nepozornost, přeci jen v komisi jsou hlavně starší lidé,“ uvedla.
Podobně to vidí i Jiří Hájek, starosta pátého pardubického obvodu Dukla, kde Smetanová volila.
„Pochybila volební komise, kde paní Smetanová volila. To ale nemohu nějak komentovat, protože jsem ke sčítání hlasů ani dalším úkonům komise nebyl přizván,“ uvedl.

1. listopadu 2012, MF DNES (Kraj Pardubický)

Tisknout


Kalendář

Únor 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

« Leden 2019 Březen 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec