26.09.2012 18:51

Realitní makléři by měli mít nově vzdělání, zkušenosti a registraci

Na absenci pravidel pro realitní byznys a s tím spojené problémy upozorňují občané i odborníci už dlouho. Nyní se zdá, že je stát vyslyšel – činnost realitních kanceláří a makléřů by měl regulovat nový zákon. O tom, zda úředníci dostanou pokyn ho připravit, se rozhodne brzy. Nová regulace by odstranila z trhu tzv. garážové realitky, které nemají pro výkon realitní činnosti předpoklady.
„Orgány státní správy, a dokonce i zákonodárci cítí společenskou objednávku. Souvisí to s tím, že řada lidí přišla o peníze, ať už vinou realitních kanceláří, nebo advokátů,“ říká prezident Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslav Novotný.
Podle návrhu, který podporuje naprostá většina odborníků a zástupců čtyř ministerstev, jež se podílejí na jeho přípravě, by se měl mimo jiné omezit výkon realitní činnosti. Stále by to byla volná živnost, ale v oboru by mohli působit jen registrovaní makléři a realitní kanceláře, a to na základě doložených odborných znalostí. Makléř by měl mít nejméně maturitu a jeden rok praxe v oboru. Například na Slovensku musí mít také maturitu, ale minimálně pět let praxe. To je však podle českých odborníků extrém, který jen vede k obcházení této podmínky.
Z 23 evropských zemí jen čtyři nemají nastaveny speciální požadavky pro vstup nových realitních obchodníků na trh. Patří mezi ně i Česko. Zákon by tak uvítaly nejen realitní kanceláře, ale i nezávislí realitní makléři. „Není možné, aby byl realitním makléřem každý, kdo má 18 let a koupí si živnostenský list,“ říká makléř Robert Frolík z Prahy.
Podle něj je legislativní úprava zcela nezbytná. „Nikdo dnes nezkoumá, jaké máte vzdělání, praxi, jak se orientujete v obchodě, v právu. Proto se na trhu pohybuje tolik amatérů, zlodějů a podvodníků, kteří kazí renomé profesionálním makléřům,“ říká Frolík, který vystudoval pozemní stavitelství a architekturu a v realitách pracuje již 13 let.
Realitní byznys není zatím v Česku vůbec regulován. Například Michal Pich, provozovatel významného realitního serveru Realityčechy.cz, je nucen si sám prověřovat důvěryhodnost realitních kanceláří. A s těmi, které mají špatnou pověst, jednoduše nespolupracuje.
Podle odhadů se téměř polovina všech obchodů s nemovitostmi v Česku uskuteční mimo realitní kanceláře. V západní Evropě je to necelá třetina. Velké realitky proto věří, že by nový zákon zvýšil jejich podíl na trhu na úkor příležitostných a pokoutních hráčů. Ti by pak pro výkon realitní činnosti už neměli předpoklady.
Ministerstvo pro místní rozvoj již zpracovalo analýzu o podnikání realitních kanceláří. Ta je vůbec prvním dokumentem takového rozsahu v Česku. „Předpokládám, že hospodářský výbor bude materiál projednávat na podzim,“ řekl HN poslanec Jan Čechlovský (ODS).

Hospodářské noviny, 26. září 2012

Tisknout


Kalendář

Únor 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

« Leden 2019 Březen 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec