14.06.2012 11:48

Poslanci poslali do druhého čtení zákon umožňující transformaci občanských sdružení

Poslaneckou sněmovnou prošel na jednání 14. června 2012 v prvním čtení zákon, který umožní občanským sdružením změnit v případě jejich zájmu právní formu na obecně prospěšnou společnost. Tuto možnost doposud neziskové organizace neměly. Návrh zákona předložila skupina koaličních poslanců v čele s poslankyní ODS a členkou sociálního výboru Lenkou Kohoutovou.

Návrh v minulosti podpořili i zástupci neziskového sektoru, mezi nimi například členové Asociace veřejně prospěných organizací.

„Jako pravicová politička jsem přesvědčená, že stát nemá lidem v jejich aktivitách překážet. To platí jak pro podnikání, tak pro práci neziskovek. V České republice existují možná stovky organizací, typově terénní sociální služby, hospice, stacionáře nebo domovy seniorů, které mají formu občanského sdružení, jejich činnost ale přesně neodpovídá spolkové činnosti podle stávající legislativy. Možnost změnit si právní formu na vhodnější obecně prospěšnou společnost ale doposud tyto organizace neměly. V praxi obcházely zákon a dostávaly se například při žádostech o změnu stanov do sporů s Ministerstvem vnitra,“ uvedla po hlasování Lenka Kohoutová.

Podle ní zákon také rozšíří možnosti, jak mohou transformované organizace na svůj chod získávat finanční prostředky, protože obecně prospěšné společnosti mají například jednodušší přístup k projektové podpoře sociálního podnikání.

„Tímto zákonem reagujeme na zcela konkrétní a praktický problém, se kterým se některé organizace potýkají a který nelze řešit jinou než legislativní cestou. Není důvod, proč by stát tyto organizace nadále blokoval, navíc v ekonomické krizi, kdy se potýkají s existenčními problémy,“ dodala Kohoutová, která věří, že najde pro zákon podporu u všech parlamentních stran.

Zákon má umožnit občanským sdružením, která o to hlasy všech svých členů projeví zájem, změnit právní formu na obecně prospěšnou společnost (její fungování je upraveno zákonem č 248/1995). Taková obecně prospěšná společnost bude považována za nástupnickou organizaci občanského sdružení.

Zákon řeší situaci do doby účinnosti nového občanského zákoníku, který právní formy neziskových organizací řeší komplexně.

Tisknout


Kalendář

Březen 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

« Únor 2019 Duben 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec