17.04.2012 20:45

Poslanci ODS se aktivně zabývají problematikou péče o ohrožené děti

Poslanci ODS se v posledních týdnech velmi aktivně zabývají problematikou péče o ohrožené děti. Za všechny to shrnuje Jan Čechlovský, zpravodaj novely zákona o sociálně právní ochraně dětí.

„Chvílemi mám dojem, že se v posledních týdnech snad ani nezabývám ničím jiných a skoro se mi o tom už zdá,“ glosuje situaci Jan Čechlovský. „Je ale štěstí, že se nás touto problematikou zabývá víc – kolegyně Jaroslava Wenigerová, Lenka Kohoutová a další. Současně se totiž projednává i zákon o ústavní a ochranné výchově, a to už je velká porce práce,“ dodává.

Obě novely zákonů považují poslanci ODS za krok správným směrem a důležitou součást transformace systému péče o ohrožené děti, a věnují jim maximální pozornost. Například zákon o sociálně právní ochraně dětí postupně projednávají výbor pro sociální politiku, školský výbor, výbor zdravotní a také komise pro rodinu. „O některých problematických okruzích stále diskutujeme, například o narovnání podmínek pro všechny pěstouny včetně prarodičů nebo o systémovém zajištění financování služeb na podporu náhradní rodinné péče, protože bez toho podle našeho názoru prostě nelze zákon uvést do praxe,“ dodává Čechlovský. Poslanci ODS iniciovali na půdě podvýboru pro osoby se zdravotním postižením již druhý kulatý stůl se zástupci odborné veřejnosti a účastní se všech seminářů a diskusí, které jsou problematice péče o ohrožené děti věnovány.

Na jednom z posledních byly prezentovány výsledky průzkumu Nadačního fondu J&T, podle kterých má 5% dotázaných vážný zájem stát se pěstounem, což poslance Jana Čechlovského potěšilo. „Je to bezesporu dobrá zpráva a hezká odpověď na skeptické hlasy, že se nám pěstouny nepodaří získat. Za neméně důležité ale považuji, že se o problematice ohrožených dětí začíná více diskutovat a že se veřejnost o tento problém zajímá.“

Přestože jsou v probíhající diskusi viditelnými tématy například posílení náhradní rodinné péče, podpora pěstounství nebo transformace ústavních zařízení, nemělo by podle poslanců ODS zapadnout, že středem jejich zájmu je především podpora rodiny. „Právě proto tolik diskutujeme o práci s rodinami a zajištění služeb na jejich podporu. Cílem všech připravovaných kroků je vytvořit takové podmínky, aby děti z biologických rodin nemusely vůbec odcházet,“ říká poslanec Čechlovský.

Tisknout


Kalendář

Březen 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

« Únor 2019 Duben 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec