10.11.2010 17:32

Politici natahují nemocnici na skřipci

„Mrzí mne, že se rozhodnutí o sterilizaci stále oddaluje,“ říká ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček

Centrální sterilizace Chrudimské nemocnice je v havarijním stavu. Ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček už rok prosí Pardubický kraj o to, aby mohl alespoň připravit projektovou dokumentaci na její opravu. Ale krajští radní to stále odmítají povolit.
Vedení kraje si totiž pohrává s myšlenkou, že z nemocnice v Chrudimi budou muset zdravotníci jezdit kvůli sterilizaci nástrojů a přístrojů do Pardubické krajské nemocnice. To ostře odmítají chrudimští lékaři i chrudimská radnice.
„Pro nás je to naprosto nevhodné řešení,“ řekl Vondráček, kterému vadí, že stále musí čekat. „Už čekáme na výsledek snad už čtvrté studie, zda tu centrální sterilizace může být. Riziko, že kvůli havárii centrální sterilizace budeme muset omezit provoz, je stále větší a my nemůžeme ani zaplatit projektovou dokumentaci, přestože na to máme peníze,“ řekl Vondráček. „Je poměrně nehorázné to takto oddalovat, byly vytvořeny už asi čtyři analýzy, nikdo nemá odvahu nahlas říct, jak by to mělo být,“ uvedl starosta Chrudimi Jan Čechlovský. Krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová už má studii, která by měla říct, zda opravit sterilizaci v Chrudimi, nebo ne. Ale neřekne, co v ní je. „Výsledky studie projedná Rada Pardubického kraje ve čtvrtek 18. listopadu,“ uvedla k tomu mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová. Jenže nemocnice si stěžuje, že to je pozdě.
„To už nestihneme letos udělat projekt. Mrzí mne, jak se rozhodnutí stále oddaluje," uvedl Vondráček. Spor je o to pozoruhodnější, že tohoto muže do funkce dosadila krajská vláda, kterou řídí ČSSD. Vondráček za ČSSD přitom kandidoval do chrudimského zastupitelstva a získal ve volbách druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů.
Kvůli kritice vedení kraje může o křeslo rychle přijít. „Jsem odborník, lékař, snažím se jednat profesionálně, o strachu nemůže být řeč,“ řekl Vondráček. Ten stále věří, že Pardubický kraj na opravu sterilizace dá peníze. „Je to havárie, musí se to řešit bezodkladně,“ uvedl. Ovšem radní Markéta Tauberová minulý týden varovala, že to není ten pravý argument, protože havárie hrozí v různých zdravotnických zařízeních. „To není bohužel jediný průšvih,“ uvedla.
***
FAKTA Co řekli o sterilizaci v Chrudimi:
„Je celkem pochopitelné, že si Pardubický kraj nechává zjišťovat, zda je výhodnější zainvestovat dvě nové centrální sterilizace, anebo stejnou službu zastane sterilizace jedna pro obě nemocnice.“ hejtman Radko Martínek „Odmítám se mlčením podepsat pod tak nekoncepční zásah do provozu Chrudimské nemocnice, který v konečném důsledku může znamenat zánik operativy, a tím i akutní péče.“ Starosta Chrudimi Jan Čechovský

Autor: David Půlpán
10. listopadu 2010, Mladá fronta DNES (Kraj Pardubický)

Komentář:
Z poslední studie, která byla k problematice centrální sterilizace v nemocnicích v Chrudimi a Pardubicích krajem pořízena, mj. vyplývá doporučení zpracovatele ponechat centrální sterilizaci v každém zdravotnickém zařízení zvlášť a navíc vzhledem k havarijnímu stavu provozu centrální sterilizace v Chrudimské nemocnici a.s. realizovat rekonstrukci tohoto provozu co nejdříve. Tak jsem zvědav, kolik analýz na místě, kde stačí selský rozum, bude Pardubický kraj ještě pořizovat … A ještě více, kdy se kraj jako zřizovatel nemocnice do této potřebné investice konečně pustí …

Tisknout


Kalendář

Únor 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

« Leden 2019 Březen 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec