24.05.2013 11:19

Podomním obchodníkům téměř odzvonilo

Jedna radnice za druhou v Pardubickém kraji přijímá vyhlášku, ve které pod pokutou výslovně zakazuje podomní prodej. Většina měst je v tomto počínání striktní a nepřipouští výjimky. Některé se snaží řešit i pouliční prodej.
Zatím posledním městem, kde vyhláška vyhánějící podomní prodejce platí od tohoto týdne, je Chrudim. „Tržní řád města nově obsahuje i zákaz podomního a pochůzkového prodeje na území města; v případě porušení tohoto nařízení jsou strážníci Městské policie Chrudim oprávněni udělit na místě pokutu ve výši jednoho tisíce korun. Nařízení se nevztahuje na veřejné sbírky,“ informovala Právo mluvčí radnice Sylva Drašnarová.
„Vyhláška byla vyvěšena patnáct dní, takže nabyla platnost 22. května,“ potvrdil místostarosta Chrudimi Miroslav Tejkl (ČSSD). V nařízení města věnovala Chrudim jmenovitou pozornost tržnicím a předzahrádkám, aby nemohly být trestajícími orgány považovány za zakázaný pouliční nebo podomní prodej. V Lanškrouně už strážníci podomní prodej trestají, pokutováni už byli první prodejci levné energie.
Přesné znění vyhlášky dobrušuje například také Česká Třebová, vyhlášku vyhánějící z města podomní prodejce chce vydat do prázdnin. „Text je ještě diskutovaný, mohou ještě nastat změny,“ nechtěl blíže vyhlášku komentovat starosta Jaroslav Zedník (nezávislý). „Jde nám hlavně o to, abychom měli páku na lidi, kteří obtěžují v bytech a domech. Ale na druhou stranu nechceme vyhnat obchodníky, kteří otevírají tržní místa v podloubích na náměstí. Ti sem přece patří, náměstí oživují. Ten text musí být jasný,“ řekl Právu místostarosta České Třebové Dobromil Keprt (Nestraníci). Česká Třebová řeší problém obchodníků, kteří nabízejí své zboží i chodcům na ulicích. „I to bychom chtěli do textu vyhlášky dostat. Je potřeba to zakázat na území města, lidi to obtěžuje. Samozřejmě nemůžeme zasáhnout do práv soukromých vlastníků, třeba když někdo chodí za lidmi s nějakou výhodnou nabídkou třeba v Tesku,“ dodal místostarosta Keprt.
Komplexní vyhlášku proti podomnímu a nepovolenému pouličnímu prodeji připravuje nakonec i krajské město Pardubice. „Chystáme ji, pracuje se na tom. Ukazuje se, že bude potřeba,“ přikývla na dotaz Práva primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

Právo, 24. května 2013

Tisknout


Kalendář

Leden 2019
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

« Prosinec 2018 Únor 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec