14.06.2012 10:04

Pěstouni dostanou osm tisíc za měsíc. Ale musí na školení

Profesionální pěstouni budou dostávat vyšší odměny než dnes. Peníze si navíc budou moci započítat do důchodu či hypotéky. Výměnou za to se však budou muset pravidelně vzdělávat v tom, jak pečovat o cizí dítě.

Lidé, kteří se ujímají péče o cizí děti, budou dostávat podstatně vyšší odměny. Zároveň se však budou muset učit, jak být dobrým „rodičem“.
Počítá s tím novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, kterou včera schválili poslanci a která nyní míří do Senátu.
Návrh je dalším krokem ke zrušení kojeneckých ústavů – podle schválené vládní strategie mají ústavy od roku 2014 přestat přijímat nové děti do tří let. Pro všechny se budou hledat pěstounské rodiny.
„Institucionální péče má být poslední možností při řešení situace dítěte, přednost má vždy náhradní rodinná péče,“ říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.
Pěstounství se má stát atraktivnějším i díky zvýšení odměny z nynějších tří tisíc na osm tisíc korun.
Z pěstounů se zároveň stanou profesionálové se vším všudy. Novela předepisuje například pravidla pro jejich přípravu. Doposud nebyla doba přípravy stanovena vůbec, nově by to mělo být 48 respektive 72 hodin. „Delší přípravy budou hlavně v případě dětí se speciálními potřebami. Pěstouni se budou dále vzdělávat i v průběhu péče o dítě,“ upřesňuje Plívová.
S profesionalizací pěstounů souvisejí i další výhody. „Odměna bude považována za plat, ne za sociální dávku. Pěstouni si ji tak budou moci zahrnout do důchodu nebo žádosti o hypotéku,“říká poslanec Jan Čechlovský (ODS).

Peníze dostanou i prarodiče
Poslanci také vrátili do novely odměny pro pěstouny prarodiče, kteří se ujmou vnuků, o něž se nemohou starat rodiče. Bylo by totiž nefér, kdyby „cizí“ pěstoun peníze dostával, ale děda s babičkou by museli všechny výdaje platit ze svého.
Ministerstvo jim původně chtělo odměnu upřít. „Setkávali jsme se totiž s případy, kdy prarodiče pobírali pěstounské příspěvky, ale děti žily u svých rodičů,“ zdůvodňoval to tehdy úřad. Argumentoval také tím, že prarodiče mají k vnoučatům vyživovací povinnost a odměnu by měli dostávat jen tehdy, pokud budou pomoc nezbytně potřebovat.
Sněmovnou nyní prošel kompromis.
Z pěstounů prarodičů by měli odměnu automaticky dostávat ti, kteří se starají o více dětí nebo o dítě postižené. U ostatních by se posuzovala jejich sociální situace.
Do zákona se také dostala dávka určená přímo dětem po ukončení pěstounské péče a také státní příspěvek na různé služby při výkonu pěstounské péče.
Princip celého zákona je takový, že úředníci by se nově měli v první řadě snažit, aby děti mohly zůstat doma, a rodičům proto co nejvíce pomáhat. Až pokud by to nebylo možné, měly by se děti dostat na přechodnou dobu do profesionálních pěstounských rodin.
Podle opozice to však povede k tomu, že děti se budou střídat v různých rodinách a několikrát během dětství tak přijdou o rodinu, ve které si zvykly. Levici vadí i to, že novela „dělá z pěstounství byznys“.

14. června 2012, Mladá fronta DNES

Tisknout


Kalendář

Březen 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

« Únor 2019 Duben 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec