01.11.2012 18:08

Pardubice: soud změnil výsledky voleb

Jiří PETROVIČ, moderátor
--------------------
Česká televize a Události z vašich regionů. Dobrý podvečer. Krajský soud v Pardubicích změnil výsledky krajských voleb. Vyhověl stížnosti kandidátky ODS Jany Smetanové, která nevěřila nule v součtu preferenčních hlasů v jednom z okrsků. Soud zjistil, že jich ve skutečnosti dostala dost pro mandát v zastupitelstvu. Naopak poslanci ODS Janu Čechlovskému, který tak skončil až za ní, soud mandát odebral. Případ sleduje kolega Vlastimil Weiner, který je teď v Hradci Králové. Vlastimile, co přesně krajský soud zjistil?

Vlastimil WEINER, redaktor
--------------------
Dobrý večer. Senát soudce Jana Dvořáka nechal přepočítat všechny hlasovací lístky odevzdané ve volebním okrsku 66 na Sídlišti Dukla v Pardubicích, kde volila i Jana Smetanová a její manžel. A zjistil, že není pravda, že by tam Jana Smetanová nedostala žádný preferenční hlas, ba naopak, dostala tam 12 preferenčních hlasů. Celkově jí přitom v kraji chybělo pouhých 6 preferenčních hlasů tomu, aby získala mandát krajské zastupitelky. Soud se ještě zeptal Českého statistického úřadu a ten potvrdil, že Jana Smetanová má za těchto okolností zákonný nárok na zisk mandátu krajské zastupitelky a soud jí tedy tento mandát přidělil. Naopak Janu Čechlovskému z ODS mandát odebral, protože Jana Smetanová ho přeskočila právě počtem preferenčních hlasů. Zeptali jsme se Jany Smetanové, proč podala stížnost k soudu?

Jana SMETANOVÁ, zastupitelka, Pardubický kraj /ODS/
--------------------
Já jsem přišla na tom, že se stala nějaká chyba, protože jsem věděla, že bych tam měla mít minimálně dva preferenční hlasy a ve výsledcích voleb se objevila nula, takže jsem se domnívala, že došlo k nějakému pochybení a ten výsledek nebyl úplně správně sečten.

Jiří PETROVIČ, moderátor
--------------------
Vlastimile, a přišel soud na to, kde se stala chyba?

Vlastimil WEINER, redaktor
--------------------
Ano, soudce Jan Dvořák nám řekl, že chyba se stala při přenosu součtu preferenčních hlasů do závěrečného protokolu okrskové volební komise a že tedy chyba je jednoznačně na straně okrskové volební komise číslo 66 v Pardubicích na Sídlišti Dukla. Soud pak využil novely správního řádu účinné od letošního roku, která dovoluje mandát přidělit nebo naopak odebrat. To dřív možné nebylo

Jiří PETROVIČ, moderátor
--------------------
Vlastimil Weiner, díky.

31. října 2012, ČT 1 (Události v regionech)

Tisknout


Kalendář

Březen 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

« Únor 2019 Duben 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec