03.05.2012 11:49

ODS podporuje rozšíření služeb péče o malé děti

Věcný záměr zákona o dětské skupině, který je v současné době předkládán do vlády, má jednoznačnou podporu poslanců ODS. Zákon mimo jiné počítá s tím, že firmy budou moci zřizovat malé školky bez zbytečně velké administrativy. Jejich zřízení a provozování si pak promítnou do firemních nákladů. Navrhuje se také zavedení daňových slev pro rodiče, kteří za hlídání dětí platí.

„Jedná se určitě o krok správným směrem. Ale není to věc nová, s nápadem zjednodušit pravidla pro hlídání a péči o malé děti přišel před několika lety jako tehdejší ministr práce a sociálních věcí současný premiér Petr Nečas, který připravil tzv. prorodinný balíček. Ten se ovšem kvůli pádu vlády nepodařilo prosadit, a tak se k některým věcem opět vracíme,“ říká k věcnému návrhu zákona poslanec a člen výboru pro sociální politiku Jan Čechlovský.

Podle něho jde o návrh, který budou poslanci nejsilnější vládní strany podporovat, protože patří do strategie prorodinné politiky ODS. Podporu si tento zákon zaslouží nejen proto, že rozšiřuje dostupnost kvalitní předškolní péče, ale také proto, že v kombinaci stanovení pravidel pro zřizování dětských skupin a slevy na dani pro rodiče umožňuje rychlejší návrat rodičů malých dětí na trh práce.

Přesto není poslanec Čechlovský s návrhem úplně spokojen. „V původním návrhu bylo více opatření, například vzájemná rodičovská výpomoc nebo úprava odborné způsobilosti chůvy. Tyto body z návrhu zákona v rámci připomínkového řízení z různých důvodů vypadly. Naší ambicí je o nich diskutovat a pokusit se je do zákona vrátit.“

Stejně tak chtějí poslanci ODS v souvislosti s tímto zákonem znovu otevřít debatu o jeslích. Ty se totiž nestaly součástí vloni schváleného zákona o zdravotních službách, a tak se mají do budoucna řídit pouze živnostenským zákonem. „Není to dobře. Bez přesnějšího legislativního ukotvení přijdeme o nástroj, který umožňuje stanovit garance kvality a obsahu služby. Jesle zřizované obcemi budou muset navíc zdražit o DPH. A to je pro změnu krok špatným směrem a naším cílem je nevyhovující stav napravit,“ dodává Jan Čechlovský.

ods.cz, 3. května 2012

Tisknout


Kalendář

Březen 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

« Únor 2019 Duben 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec