20.02.2012 18:19

ODS podporuje rovné podmínky pro všechny pěstouny

Poslanci ODS ve výboru pro sociální politiku nepodpoří novelu o sociálně právní ochraně dětí ve verzi, ve které ji předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Požadovat budou mimo jiné změny v nastavení odměn pěstounů. Ministerský plán počítá s odejmutím pěstounských dávek prarodičům, protože mají vůči dětem ze zákona vyživovací povinnost. Poslanci ODS ale trvají na rovných podmínkách a sjednocení odměn pro všechny pěstouny, včetně prarodičů.

„ODS dlouhodobě podporuje změny, které zamezí zneužívání sociálních dávek, včetně dávek pěstounských. Chceme zamezit praxi, kdy si zejména v sociálně problematických lokalitách berou prarodiče do pěstounské péče svá vnoučata, ačkoliv o ně fakticky nadále pečují rodiče. Zpřísnění pravidel ale nesmí dopadnout na většinu pěstounů z řad prarodičů a jejich odměnu. Je pro nás naprosto nepřijatelné, aby se dávky plošně odnímaly prarodičům s argumentem, že mají ze zákona vůči dětem vyživovací povinnost,“ komentuje předloženou novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí její zpravodaj a poslanec ODS Jan Čechlovský.

Poslanci ODS proto chtějí o změnách v zákoně ještě mluvit s koaličními partnery. Na půdě podvýboru pro osoby se zdravotním postižením a sociálně potřebné zároveň iniciovali kulatý stůl, kterého by se měli vedle zástupců ministerstva a poslanců příslušných výborů účastnit i samotní pěstouni a zástupci odborné veřejnosti.

Svou nespokojenost s předloženou verzí zákona o sociálně právní ochraně dětí vyjádřila také poslankyně ODS a členka výboru pro sociální politiku a školského výboru Jaroslava Wenigerová: „Již několik měsíců se na mě a ostatní poslance obrací zástupci pěstounů, prarodičů i SOS vesniček a vyjadřují své výhrady vůči některým chystaným změnám. Ministerstvo bohužel většinu z těchto připomínek do návrhu zákona nezapracovalo. Jsem přesvědčena, že tak zásadní zákon nemůžeme prosazovat proti všem, kteří dnes pěstounskou péči vykonávají. Proto trváme na důsledném projednání této normy se všemi, kterých se týká,“ uvedla Jaroslava Wenigerová.

„Více než padesát procent pěstounů v České republice jsou prarodiče. Péče prarodičů je nejpřirozenější pěstounskou péčí a její podpora je v celospolečenském zájmu,“ zdůrazňuje Wenigerová. Podle ní je třeba zmírnit neklid, který novela předložená MPSV vyvolala, a vrátit se k jednacímu stolu. „Její přijetí nelze uspěchat. I za cenu, že by se její účinnost plánovaná na červenec 2012 musela odsunout,“ zakončila Wenigerová.

Novelou zákona o sociálně právní ochraně dětí se minulý týden začal zabývat výbor pro sociální politiku. Jednat o něm bude z rozhodnutí poslanců také výbor zdravotní.

20. února 2012

Tisknout


Kalendář

Únor 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

« Leden 2019 Březen 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec