11.05.2012 14:55

Neplacená nemocenská, to je jako lurdský pramen, i slepí vidí

Bohuslavu Sobotkovi to vyšlo ideálně. Zrovna v době, kdy na jeho rodné jižní Moravě vrcholí jarní práce na vinohradě a mnohý drobný vinař s lítostí vzpomíná na dobu, kdy si nemusel brát dovolenou a stačilo skočit za paní doktor a postěžovat si na hexenšus, mu Ústavní soud odmítl zrušit karenční dobu. Institut, který ony fajnové prodloužené víkendy s neschopenkou umožňoval v míře v Evropě nevídané. A na správě sociálního zabezpečení, která vyplácení nemocenských dávek zabezpečuje, věděli podle přijatých neschopenek, že nastal čas vyrazit do vinohradu, lépe než vinař roku Valihrach. Nejde o český ani evropský vynález. Například kolega, který všude byl a všechno viděl, tvrdí, že nejvyšší míra pracovní neschopnosti ve státě Virginia je v době, kdy začíná lovecká sezona na vysokou. Nezkoumal jsem to, ale dost tomu věřím.
Sobotka má prostě štěstí. Zase je vidět, jak sociální demokraté bojují za chudý lid a jeho drobné radosti. Nelze pochybovat o tom, že ČSSD se bude plné nemocenské domáhat opět sněmovní cestou a vyvěsí tento požadavek na předvolební fangle.
Tři dny neplacené nemocenské po svém zavedení zapůsobily jako lurdský pramen. Slepí viděli, hluší slyšeli a nemohoucí vstávali z lože. Počet pracovníků chybějících na pracovišti kvůli nemoci byl u nás mnoho let násobně vyšší oproti sousedním zemím. Svého času jsem byl svědkem toho, jak německý manažer společnosti Siemens marně bádal nad tím, proč je v jejich závodě ve Stříbře dvojnásobně vyšší nemocnost než v německé fabrice vzdálené čtyřicet kilometrů. Asi nečetl Švejka, a tudíž neví, co je eine tschechische Simulantenbande.
Výsledky opatření jsou naprosto zřejmé a průkazné. Žádné šíření nemocí na pracovišti, zanedbávání lékařské péče s následným komplikovaným léčením ani hmotné zubožení nemocných virózou se nekonaly. Zato se ušetřilo pár miliard korun ve státní kase a omezilo se masové zneužívání nemocenských dávek. Nic z toho sociální demokraty neosvítilo. Hodlají i nadále činiti nám dobro, i kdybychom na tom jako daňoví poplatníci, měli dočista vykrvácet.
Jako by spadli z Marsu, kde zřejmě pobývali poslední čtyři krizové roky. Jedno z nejlépe účinných opatření racionalizujících sociální výdaje státu se snaží silou mocí zlikvidovat, ač nevědí, z čeho bychom to zaplatili.
Podobný kravál je a bude zřejmě i kolem nového důvodu k výpovědi ze strany zaměstnavatele, kterým je prokazatelné nedodržování pravidel pracovní neschopnosti ze strany zaměstnance. I zde socialistům a odborářům vadí, že člověk, který svého zaměstnavatele okradl klidně i o desítky tisíc korun, prostě a jednoduše dostane padáka na hodinu. Zvláštní je ten Sobotkův svět.

Mladá fronta DNES, 11. května 2012

Tisknout


Kalendář

Březen 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

« Únor 2019 Duben 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec