11.10.2013 15:46

Nejživější ulicí města jezdí denně přes tisíc cyklistů

Nejoblíbenější a nejvytíženější cyklistická trasa v Chrudimi vede ulicí Na Ostrově. Ve všední den tudy v průměru projede 1012 cyklistů. Více než stovka dalších pak k průjezdu po podobné trase využívá protilehlé nábřeží.
Ti chrudimští cyklisté, kteří se ve středu večer zúčastnili veřejné prezentace „Studie rozvoje infrastruktury pro cyklisty“, se dozvěděli i mnoho dalších zajímavých dat a čísel. A též mohli nabýt jistotu, že se chrudimská radnice poctivě snaží pro jejich bezpečnost a pohodlí něco udělat.

Řeka jako spojnice

Zmíněnou studii pro město vypracoval Zbyněk Sperat z Centra pro dopravní výzkum Brno, přičemž na ní spolupracoval s dalším odborně fundovaným kolegou.
Při analýze nynějšího stavu městské cyklodopravy experti zjistili, že ve městě jsou i další trasy, jimiž denně projede přes 500 cyklistů. Ty nejvytíženější přibližně kopírují městský silniční okruh – s výjimkou zhruba severojižního směru, kde přirozenou spojnici představuje cyklostezka a další komunikace podél řeky.

Auta mají ubýt

Autoři studie se zaměřili na slabá místa v těchto trasách a radí tu začít s řešením. „Ulice Na Ostrově například neslouží jen výletníkům mířícím na Slatiňany, ale také k obsluze sídliště U Stadionu. Ideální by bylo, zakázat zde motorovou dopravu, jenže to zřejmě není možné. Lze ale snížit atraktivitu ulice pro ty řidiče, kteří si tu jen krátí cestu do centra,“ míní odborník. V úvahu by prý přicházelo třeba zbudování parkovacích zálivů a dílčích zúžení vozovky ve spojení s omezením rychlosti na 30 km/hod.

Během téměř dvouhodinové prezentace došlo i na mnohé další chrudimské cyklisticky vytěžované lokality. Do diskuze se přitom zapojoval jak chrudimský místostarosta Jaroslav Trávníček, tak vedoucí odboru dopravy Martin Klimek či Petr Kopecký, vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje.

Cyklisté nemlčeli

Hodně však byly slyšet i připomínky samotných cyklistů. Těch sice nedorazilo do sálu mnoho, ale bylo jasně patrné, že jde vesměs o lidi, kteří šlapou do pedálů po chrudimských kopcích i rovinkách téměř každý den. Podrobně zmapované město měl v tomto ohledu třeba Antonín Beneš, jenž detailně popsal pocity a dojmy cyklisty například v Čáslavské ulici, v Široké ulici, na Palackého třídě, v ulici Dr. Milady Horákové i na několika dalších místech.
Známý ochránce přírody a zapálený cyklista Václav Cibulka pak orodoval především pro cyklodopravu v severovýchodním cípu města.
Jak je však patrné i z přiložené mapky, prioritou číslo dvě zůstává pro dopravní odborníky zbudování cyklostezky na Podhůru. Tady však půjde o nejnákladnější investici, jelikož stavba má přijít na zhruba 16 milionů korun.

Obchvat napoví

Trojkou na navrženém žebříčku priorit má být usnadnění průjezdu Pardubickou ulicí, čtyřku představuje řešení cyklodopravy v oblasti Masarykova náměstí a Poděbradovy ulice a naznačenou pětkou je ulice Slovenského národního povstání.
V posledně jmenovaných lokalitách lze přitom očekávat, že dopravní situace se tu ještě výrazně změní v návaznosti na předpokládané postupné zprovozňování chrudimského silničního obchvatu.

Hleděli i na cenu

Novou studii cyklodopravy teď čeká poslední zapracování čerstvě vznesených připomínek a pak bude posouzena příslušnými úředníky i členy městské samosprávy. „Nad některými jejími poznatky a východisky jsem ostatně hned včera ráno diskutoval například se starostou Petrem Řezníčkem nebo s místostarostou Janem Čechlovským,“ přiznává místostarosta Jaroslav Trávníček.
Autoři připomínají, že při vzniku předkládaného dokumentu vzali v potaz 34 připomínek vzešlých z někdejšího workshopu na dané téma. Výhledově sázejí hlavně na cyklistické zobousměrnění jinak jednosměrných vozovek, budování dalších pruhů pro jízdní kola i na omezování rychlosti pro řidiče motorových vozidel „Zohlednili jsme též požadavek co nejlevnější realizace. Všechny náklady včetně cyklostezky na Podhůru odhadujeme na 20 milionů korun,“ uzavřel Zbyněk Sperat.

Chrudimský deník, 11. října 2013

Tisknout


Kalendář

Prosinec 2018
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

« Listopad 2018 Leden 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec