16.10.2010 17:27

Na barokní sochy dají sto milionů

Tolik bude v Chrudimi stát muzeum skulptur tohoto uměleckého slohu, které bude otevřeno v příštím roce

Příští rok bude v Chrudimi rokem baroka. „Hlavní akcí bude v květnu otevření Muzea barokních soch,“ dodal starosta Jan Čechlovský (ODS).
Když se projekt rozjížděl, hovořilo se o 60 miliónech investičních nákladů, dnes Čechlovský připouští, že byla překročena hranice 90 miliónů korun.
Navzdory rostoucím nákladům obyvatelé, opoziční politici i milovníci umění neprotestují a nekritizují. Barokní projekt je unikátní. „Chrudim by měla mít v blízké budoucnosti tři lákadla: Muzeum loutkářských kultur, kompletní expozici plakátů Alfonse Muchy a Muzeum barokních soch,“ podotkl místostarosta Chrudimi Petr Řezníček (SNK ED).
Projekt barokního muzea tvoří dvě zatím zdánlivě bezedné studny. První je rekonstrukce odsvěceného kostela svatého Josefa, druhou příprava expozice, výpůjčky a restaurování barokních soch z celého Česka.
„Koncem minulého roku jsme zastupitelům vyčíslili náklady na 85 až 87 miliónů korun, teď jsme nad devadesáti milióny. Při rekonstrukci kostela přicházejí památkáři i stavbaři se stále novými požadavky. Objevují nečekané netušené, ale věci, které si zaslouží zachovat a restaurovat. Nikdo si nic nevymýšlí. Zastupitelstvo má pro zvyšování nákladů zatím pochopení,“ dodal Čechlovský.
Stavební náklady už příliš neporostou. Poslední komplikací byl objev císařské orlice a fresek na klenbě. „Počítám, že v listopadu nebo na začátku prosince budou stavební práce hotovy,“ slíbil starosta.
Do jara příštího roku se ale zřejmě povlečou požadavky na zvýšené náklady na restaurování soch. „Nikdo netušil, jak komplikovaná věc to bude,“ přiznal Právu místostarosta Chrudimi Petr Kobetič (ODS), který má přesun a přípravu desítek barokních soch na starosti.
Tento týden například musela chrudimská rada města zrušit smlouvu o zapůjčení soch sv. Norberta a sv. Barbory z Dašic. Jsou součástí opěrného systému podloubí domu na náměstí. Restaurátor zjistil, že by bylo třeba na těch pět let podepřít klenbu průčelí domu výdřevou a soukromý majitel s tím nesouhlasil,“ řekl Kobetič.
Na druhou stranu Chrudim pro muzeum získala možnost vytvořit kopie soch z věhlasné Kalvárie v Moravské Třebové. Výdutě soch budou instalovány před muzeem a v zahradě, dovnitř se nevejdou. Teď se projednává i restaurování sochy z Kuksu.
Mění se smluvní odměny restaurátorů v průběhu prací (vždy nahoru), posouvají se termíny dokončení prací. Rada města o změnách a doplňcích stovek smluv jedná na každém svém jednání. Nikdo však nepochybuje, že na jaře Chrudim muzeum barokních soch otevře.

Autor: Zdeněk Seiner
16. října 2010, Právo

Komentář:
Projekt Muzea barokních soch je bezesporu jednou z největších investic města, která se připravuje přes pět let. Považuji za důležité připomenout, že projektem dochází k rekonstrukci kostela sv. Josefa, dlouhou dobu chátrající barokní památky, s níž si město dlouho nevědělo rady, že se připravuje projekt unikátní expozice barokních soch a tedy projekt připomínající významné období dějin města, kdy Chrudim představovala důležité centrum barokního sochařství v našich zemích, že vzniká nový multifunkční prostor nejen výstavní, ale i prostor pro celou řadu dalších využití počínaje koncerty a konče například svatbami či jinými slavnostními obřady, že se oživuje další část historického centra města, v tomto případě nejen kostel sv. Josefa, ale i přilehlé prostory jako například Klášterní zahrady, že vzniká další atraktivita města …

Tisknout


Kalendář

Únor 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

« Leden 2019 Březen 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec