11.07.2013 18:32

My máme vládu, ó my se máme

K aktuálnímu politickému opět názor odjinud – opět úvodník šéfredaktora Reflexu Pavla Šafra

Předseda vlády Jiří Rusnok sestavil vládu, jež nemá oporu v Parlamentu. Dosadil ji prezident Zeman sám ze své vůle a zaštiťuje se přitom vůlí lidu.
Všichni autoritáři světa účelově využívají „vůli lidu“ ke svým zájmům. Lid má pocit, že vládne, když mu to autoritář umí chytře podat. To, co potřebujeme, ale není vláda lidu, nýbrž vláda zákonů a pravidel.
Dosavadní, pravicová vláda se určitě připravila o podporu větší části veřejnosti a její stojedničková koalice se dnes kvůli intrikářskému založení Karolíny Peake jeví už spíše jako iluze. To ale nic nemění na tom, že Nečasova vláda měla mít mandát až do řádných voleb. Je normální, když vláda, která se snaží o nepopulární reformy, ztrácí v průběhu svého období veřejnou podporu. Její mandát se tím nijak nevytrácí. To je zákonitost parlamentní demokracie.
Současnou politickou krizi provází od začátku účelové ohýbání pravidel. Začalo to monstrózním zátahem policie, jenž nebyl přiměřený vzhledem ke svým hubeným výsledkům. Místo odhalení organizovaného zločinu dosáhli policisté a státní zástupci něčeho, co vůbec není v jejich popisu práce a je to prostě proti pravidlům. Shodili premiéra. A to právě premiéra, který asi první umožnil skutečně efektivní boj s korupcí. Jenže panu prezidentovi se tato akce nesmírně hodila do krámu. Mohl splnit svůj volební slib, že s Nečasovou vládou zatočí. Jako by to bylo podle ústavy v popisu práce prezidenta. Přímá volba však dosavadní pravidla nezměnila. Prezident si ta pravidla rovněž prostě ohnul, jak se mu to hodilo, a tak tu máme novou vládu. Ó my se máme!
Tato vláda nezíská podporu Parlamentu, když si poslanci sociální demokracie a poslanci strany LIDEM udrží svoji důstojnost a nebudou tancovat, jak si Zeman pískne. I oni se ale mohou ohnout. V celé státní správě můžeme očekávat pokračování převratu. Bude tu brzy spousta volných míst a bude potřeba je zaplnit novými a svěžími lidmi z řad nastupující moci. Tedy od zemanovců, komunistů a zřejmě z té části ČSSD, která je milejší hradnímu pánovi. Jen to bude nyní těžké zařídit tak, aby obsazování funkcí nevypadalo jako rozdávání trafik. To je totiž podle státního zástupce Iva Ištvana trestný čin. Ale zřejmě se nemusíme bát, že by policisté v kulkách zatkli Jiřího Rusnoka. Vedle vůle lidu tady máme totiž ještě jednu demagogickou lež: vláda odborníků. Všichni noví uchazeči o koryta z řad levice budou totiž na slovo vzatí odborníci a žádní trafikanti.
Převrat pokračuje a my se máme na co těšit. Kdybychom to viděli v kině, tak by to byl zajímavý film a o hlavním hrdinovi z Hradu bychom mohli uznale poznamenat, že je to sekáč. Bohužel v tom filmu také hrajeme, byť nás ta „vůle lidu“ odsoudila k vedlejším rolí a do komparsu.
Nejhanebnější na této situaci je to, že do role bezmocných statistů a komparsistů se v této zemi dostala právě ta vrstva lidí, jež disponuje svými mozky a táhne společnost dopředu. Oslavovanou „vůli lidu“ naopak představují spíše ti voliči, kteří se v tomto pomyslném vlaku jen vezou. Takové ostré rozdělení společnosti, jež se povedlo Miloši Zemanovi, je tragické a přinese ještě hodně zla. Zeman je nesmírně obratný politik, jenž dobře využil frustraci voličů, náhlou horlivost policie a nejasnosti v ústavě. Ale není to státník, který by spojoval národ na základě obecného vědomí společně sdílené zodpovědnosti za stát.
A proto je to špatný prezident.

Reflex, 11. července 2013

Tisknout


Kalendář

Únor 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

« Leden 2019 Březen 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec