04.09.2012 12:26

Miliony za muzeum nepřišly

Miliony za muzeum nepřišly, Chrudim prý změnila projekt

Radnice v Chrudimi má potíže s proplacením poslední části dotace spojené s rekonstrukcí kostela svatého Josefa a jeho přeměnou na Muzeum barokních soch. Podle radnice zbývá proplatit z evropských fondů ještě 8,8 milionu korun.
Průběh rekonstrukce teď prověřuje Úřad Regionální rady Severovýchod, jej má výplatu evropských peněz na starosti. Jeho úředníci ale zatím výplatu zbývající částky pozdrželi.
Stavbu muzea prodražily vícepráce. Rekonstrukce objektu měla původně stát 55 milionů korun, nakonec ale spolykala 70 milionů korun. Úřad Regionální rady prostřednictvím své tiskové mluvčí Evy Jouklové uvedl, že má informaci o rozsáhlých změnách, jimiž se mohl změnit i předmět veřejné zakázky.

Nebylo zbytí?

V době, kdy stavba probíhala, byl chrudimským starostou nynější místostarosta Jan Čechlovský. Ten dnes říká, že město nemělo při realizaci zakázky na vybranou. „Když jsme narazili na shnilé a dřevomorkou zasažené trámy, tak bylo jasné, že je tam nemůžeme nechat, ale že je budeme muset vyměnit. Stejně by si ostatně počínal jakýkoliv jiný odpovědný stavebník u jakékoliv jiné rekonstrukce,“ podotýká Jan Čechlovský. „Co se týká fresek nebo ostatních zásahů památkářů, ani tady jsme nemohli postupovat jinak. Památkáři jsou dotčeným orgánem státní správy a bez respektování jejich požadavků nelze stavbu dokončit a zkolaudovat,“ doplňuje bývalý starosta.
Pozdržení poslední části dotace dělá přidělává starosti i nynějšímu starostovi Petru Řezníčkovi. „Regionální rada zatím nepochopila, že při opravách starého objektu se může neočekávaně vyskytnout i nutnost provedení některých víceprací. Když cenu snížíme, je to dobře, v opačném případě je zle. Takže když jsme například nechali opravit poškozenou historickou fresku, neměli jsme si to prý naúčtovat k proplacení,“ říká starosta, který ale postup města nevidí jako problém. „Stejně je to tak, že cokoliv nám neuznají, musíme si nakonec zaplatit ze svého,“ konstatuje starosta.

Seznam je delší

Jenže Úřad Regionální rady tvrdí, že konkrétních výhrad je celá řada. „Aktuálně se řeší, zda předmět veřejné zakázky nebyl změněn natolik, aby to ovlivnilo výsledek výběrového řízení,“ uvedl pracovník úřadu Martin Škeřík. Jako příklady uvádí výstavbu přípojky nízkého napětí, provedení vnitřních změn stavby, změnu ocelové stropní konstrukce, dodatečné doplnění vytápění na WC, vybudování promítací kabiny, změnu a doplnění elektroinstalace či úpravu akustiky audiovizuální místnosti. „Rozhodnutí zatím nepadlo, příští týden proběhne schůzka mezi zástupci města a Úřadem Regionální rady, na níž by se měl ujasnit další postup,“ uzavírá Martin Škeřík.

4. září 2012, Chrudimský deník

Tisknout


Kalendář

Březen 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

« Únor 2019 Duben 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec