11.04.2012 10:04

Kolik by stály popelnice? Města chtějí zdražovat

Města zřejmě budou moci příští rok zvýšit poplatky za popelnice. Doplatit na to mohou lidé v Ústí nad Orlicích, Pardubicích či České Třebové, kde dotují likvidaci odpadů nejvíc.

Čtyřčlenná rodina v Ústí nad Orlicí nyní platí každý rok za popelnice dva tisíce korun, pět set za každého.
Z pohledu rodiny je to dost, z pohledu města velice málo.
„Poplatek by musel být stanoven ve výši zhruba 900 korun, aby z něj byly náklady na odpady plně uhrazeny,“ říká starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.
Poslanci zřejmě už tento měsíc schválí novelu zákona o místních poplatcích, která zvýší maximální sumu, již mohou obce od lidí požadovat. Dnes je to pět set korun na osobu a rok.
Poslanci buď prosadí neomezenou sumu do výše skutečných nákladů, anebo projde senátní návrh se stropem tisíc korun.
Pro lidi proto teď bude klíčové, zda jejich město či obec umí likvidovat odpad levně.
V Ústí nad Orlicí se to zatím nedaří. Náklady vystřelil nahoru sběrný dvůr. „Nepořádek do něj může odvézt kde kdo, i lidé z okolí. Byli jsme příliš benevolentní. Vinou toho máme abnormální množství odpadu. Začínáme to řešit, monitorovat, budeme muset začít i vybírat poplatky z množství uloženého odpadu,“ uvedl Hájek. Neznamená to, že se poplatek za svoz odpadů zvýší automaticky o stovky korun. Bude to ale možné. Diskuse o ceně podle starosty teprve začne.
Případ Ústí nad Orlicí, které loni za likvidaci odpadů doplácelo 6,5 milionů korun, je extrémní, většinou náklady měst nejsou tak obrovské. Cena závisí na mnoha okolnostech, poplatek ve výši pět set korun ale náklady nepokryje nikde. A lze předpokládat, že pokud města budou moci poplatek za popelnice zdražit, udělají to. Spíše je otázka, o kolik.
„Já osobně bych šel o sto korun výš. Je to můj osobní názor, nevím, jak se na to budou dívat kolegové,“ řekl starosta Chrudimi Petr Řezníček. V Chrudimi lidé platí pět set korun a tamní technické služby spočítaly, že loni by náklady pokryl jen poplatek ve výši 650 korun. „Likvidace odpadů je drahá, cena v příštích letech poroste,“ soudí Řezníček. Za popelnice si připlatí i lidé v Pardubicích. Pětisetkorunový poplatek, který platí obyvatelé města starší šesti let jednou ročně, pokryl náklady zhruba z 54 procent. Město muselo doplácet ze svého 27 milionů korun, zhruba 302 koruny na osobu. Jak politici zdraží? „Zatím to není téma dne,“ uvedla mluvčí magistrátu Nataša Hradní.
Sněmovna bude nyní rozhodovat, zda obce budou moci v budoucnu naúčtovat lidem poplatek podle skutečných nákladů bez ohledu na to, zda přesáhne hranici tisíc korun.
Poslanec ODS a bývalý starosta Chrudimi Jan Čechlovský je proti jakémukoliv omezení ceny. Z principu. Navrhovaná hranice ve výši tisíc korun za osobu a rok je podle něj „v této chvíli určitě více než dostačující“.

11. dubna 2012, Mladá fronta DNES (Kraj Pardubický)

Tisknout


Kalendář

Únor 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

« Leden 2019 Březen 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec