17.07.2013 18:34

Ke zvýšení minimální mzdy

Vláda ČR schválila dne 16. července 2013 s platností od 1. srpna 2013 základní měsíční sazbu minimální mzdy.

ODS k tomu zastává následující stanoviska:

Zvýšení minimální mzdy zastaví vytváření pracovních míst, zvedne propouštění a práci na černo

Myšlenka, že zvýšení minimální mzdy pomůže zaměstnancům je lichá, a to především na pozicích chráněných pracovních míst. Zvýšení minimální mzdy zasáhne zaměstnavatele osob se zdravotním postižením. Nová pracovní místa jak u zaměstnávání lidí s handicapem, tak u lidí, kteří pracují v pomocných pracovních pozicích budou a jsou ohrožena. Jakékoliv regulace pro zaměstnavatele zvedne propouštění těchto lidí nebo zvýšení práce načerno. Zastaví vytváření pracovních míst, zvedne propouštění a práci na černo, právě těchto lidí. Lidé, kteří pracují za minimální mzdu patří k těm, kteří velmi těžce hledají pracovní uplatnění na trhu práce. Na jednu stranu může zvýšení mzdy znít libě, ale zvýšení počtu těchto lidí na úřadech práce může znamenat prohloubení problému se zaměstnanci, kteří se velmi těžce uplatňují na trhu práce. Od prezidentského ministra bych očekávala spíše koncepci trhu práce, nikoliv ránu do zad zaměstnavatelům. Zvýšení minimální mzdy považuji za první krok prezidentského ministra, který vede špatným směrem.

Lenka Kohoutová, poslankyně PS PČR a členka Výboru pro sociální politiku PS PČR
16. července 2013


Vláda zvýší počet nezaměstnaných

Nastupující vláda rozhodla o zvýšení minimální mzdy. Je to první z kroků, kterými vláda dává najevo, že je vládou jasně levicovou a plní zadání Miloše Zemana.
Zvýšení minimální mzdy je klasický socialistický nástroj, který bohužel nejvíce poškozuje ty, kterým má pomáhat. Minimální mzdu dnes pobírají zhruba dvě procenta pracujících. Do této skupiny lidí patří zejména ženy středního věku bez maturity, které zastávají práci například uklízeček, a mladí muži bez maturitního vzdělání pracující jako pomocní dělníci. Tedy ti, kteří jsou na trhu práce nejzranitelnější. Lidé s minimálním vzděláním a lidé handicapovaní.
Pokud se podíváme, jak se vyvíjí podíl minimální mzdy ke mzdě průměrné, zjistíme, že minimální mzda dosahovala v prvním čtvrtletí roku 2013 asi 33 procent průměrné mzdy. Tento poměr je tedy mimochodem velmi podobný tomu, který byl zaznamenán uprostřed vlády Miloše Zemana, dnes vehementního zastánce navýšení minimální mzdy. Také je třeba říci, že tento podíl se liší v jednotlivých regionech. V krajích, kde jsou nižší platy a vysoká nezaměstnanost, je tento podíl vyšší, například v Karlovarském kraji až 39 procent.
Každé zvýšení minimální mzdy přitom neznamená jen samotné navýšení mzdy, které se prezentuje zaměstnancům, ale zahrnuje také zvýšení odvodů, které musí zaměstnavatel za zaměstnance zaplatit. To povede ke zvýšení ceny práce, kdy se firmy budou muset rozhodnout, zda se jim za nových podmínek ještě vyplatí takového člověka zaměstnávat. Dochází k nárůstu nezaměstnanosti a tím opět k nárůstu výdajů, které musí stát vyplácet z daní všech občanů na sociálních dávkách.
S ohledem na zmíněné regionální rozdíly v úrovni mezd a pracovního trhu postihne navýšení minimální mzdy nejvíce regiony, kde je míra nezaměstnanosti nejvyšší. Právě tam budou lidé přicházet o práci a končit na dávkách sociální podpory.
ODS dlouhodobě tvrdí, že minimální mzda je neefektivním zásahem do trhu práce, který je v době recese a vysoké nezaměstnanosti kontraproduktivní, zatíží firmy dodatečnými náklady a postihuje zejména v chudších regionech nejvíce rizikovou skupinu zaměstnanců. Z tohoto pohledu je toto opatření také asociální.
Na závěr poznámka. Pokud se ČSSD a levice stále odvolávají na skandinávské země, je třeba připomenout, že země jako Švédsko, Finsko či Dánsko institut minimální mzdy vůbec neznají.

Martin Kuba, úřadující předseda ODS (viz Lidové noviny)
17. července 2013

Tisknout


Kalendář

Únor 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

« Leden 2019 Březen 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec