23.11.2011 18:01

Hlinsko zažilo velkou slávu

Významní hosté včera slavnostně otevřeli prostory nového multifunkčního centra za 153 milionů korun

Ve slavnostní atmosféře za zvuku hudby a fanfár byl včera otevřen dlouhé roky chybějící kulturní stánek v Hlinsku.
Na včerejší dopolední slavnost byla pozvána řada významných hostů z řad politiků, dodavatelů stavby i lidí, kteří měli k právě dokončené mu centru kultury co říct.
Před úvodním slovem starostky města Hlinska Magdy Křivanové vystoupil úspěšný taneční soubor TKG Hlinsko s formací Moraviana pod choreografií Petra Horáčka. Divadelní sál s kapacitou necelých tří stovek míst se stal dějištěm hlavně vřelého poděkování ze strany investora, kterým bylo město Hlinsko, ale i ze strany dodavatelů stavby. Stavba multifunkčního centra za necelých 153 milionů korun trvala necelé dva roky. I přes drobné stavební překážky, které potkají snad každou stavbu, bylo centrum postaveno v rekordním čase. Potvrzuje to i jeho „otec“ architekt Ivan Ruller, který celou stavbu projektoval. „Měl jsem tu krásnou příležitost vytvořit něco pro Vysočinu, která je mým tak trochu druhým domovem. Musím říct, že spolupráce s městem byla nanejvýš příjemná a přístupná, a tak se nám stavbu s vehemencí stavební firmy podařilo realizovat v rekordně krátkém čase,“ řekl v krátkosti architekt.

Pithart: Není to pěst na oko

Slavnostní ceremonii v Hlinsku si nenechali ujít poslanci ani senátor

Na projekčních prknech architektů bylo vytvořeno dílo, které oslovilo nejednoho hosta. Mezi pozvanými nechyběli poslankyně Jana Fischerová, senátor Petr Pithart, poslanci Jan Čechlovský a Jan Chvojka.
Pardubický kraj, který administroval 63 milionovou dotaci z EU, zastupovali někteří radní. „Stojíme před úkolem mnohem náročnějším a dlouhodobějším. Čeká nás uvedení celého zařízení do života. Musíme občanům na Hlinecku ukázat, že je toto místo postavené a připravené především pro ně. Chceme, aby sem lidé rádi chodili za kulturou, za poznáním, za svými přáteli,“ říká starostka Křivanová, která stála u zrodu centra od položení základního kamene až po přestřižení slavností pásky.
Starostka města též poděkovala zastupitelům města, kteří stáli v dobách hospodářské krize před nelehkým rozhodnutím o celé stavbě, která město zatíží úvěrem na několik let. „Mým velkým přáním do dalších měsíců a let je, abychom nemuseli nikdy našeho rozhodnutí litovat a byli hrdi na dům, který jsme městu přinesli nejenom pro jeho přínos, ale i potěšení a užitek,“ dodala starostka na závěr slavnostní ceremonie.
Následnou vernisáž výstavy Největší zázemí pro dítě je zdravý táta zahajoval ředitel Masarykova onkologického ústavu prof. Jiří Vorlíček.
Že se většině pozvaných hostů stavba líbí, potvrzuje Chrudimskému deníku i senátor Petr Pithart. „Zaujala mě takové to nepravděpodobné setkání v podstatě nebohatého města Hlinska a luxusního velkorysého prostoru tohoto stánku i v době krize. Člověk by nečekal takový kontrast mezi těmi stísněnými prostory města, malými domky po stráních a touto stavbou. Jsem však přesvědčen, že to není pěst na oko a lidé z chudších regionů mají ke kultuře niternější vztah než lidé regionů podnikatelského švungu. Hlinsko a Hlinecko si to zaslouží. Teď záleží pouze na lidech, jak si tento stánek vezmou za svůj i když budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. To nezachrání žádný ekonom, ale jedině niterná potřeba lidí na kvalitní kulturní tvorbu chodit,“ přemítá nad úlohou centra Pithart. Po přestřižení slavnostní pásky zhlédli návštěvníci v kinosále krátký film ve 3D. Den otevřených dveří se pro veřejnost uskuteční ve čtvrtek od 12 hodin a ruch v multifunkčním centru bude i v pátek, kdy Hlinsko navštíví zpěvačka Věra Špinarová. Od prosince bude rovněž zahájen provoz moderního 3D kina.

Chrudimský deník, 23. listopadu 2011

Tisknout


Kalendář

Březen 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

« Únor 2019 Duben 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec