20.12.2012 15:46

Mediální pozornost za hranou citlivosti

Mediální pozornost za hranou citlivosti

Nedávno jsem na svých stránkách umístil příspěvek o mediální pozornosti. Glosa byla jakousi reflexí, že zatímco téměř dvouletého úsilí a spolupráce na tvorbě zákona o sociálně právní ochraně ohrožených dětí, nespočtu hodin konzultací, seminářů s odbornou veřejností a návštěv dětských zařízení, si noviny téměř nevšimly, tak jedna moje odlehčená věta komentující nápad z útrob Evropské komise kvótami docílit správný poměr žen ve vedení velkých firem mně zajistila mnohem větší mediální pozornost, než mravenčí práce na uvedené legislativě. Nepotřebuji ke svému životu jako drogu najít své jméno každý den v monitoringu médií, ale také nemám žádný problém s novináři komunikovat.

Poslední žeň mediálního zájmu jsem sklidil den poté, co jsem ve sněmovně podal pozměňovací návrh k návrhu zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci, stručně řečeno – zrušení sociálního a zdravotního pojištění z tzv. náhrad na dopravu a reprezentaci. Kromě Al-Džazíry jsem se stal objektem zájmu všech známých mediálních titulů, s čímž jsem dozajista počítal, neboť k řemeslu zvané politika patří veřejně obhajovat názor, který sice není populisticky líbivý, ale považuji jej za systémově správný.

Co však stojí za hranou mediální pozornosti, byl vpád Televize Nova do mého soukromí, kdy výjezdní štáb obtěžuje mou nezletilou dceru stupidními dotazy, co si moje manželka myslí o ... Moje rodina nemá s odvody na sociální a zdravotní pojištění z benzínu či nafty nic společného, já jsem nic neukradl, ani se neschovávám. Je mi také srdečně jedno, jestli mě v portrétu vylíčí jako „do včerejška naprosto neexistujícího poslance“, protože kliknout na stránky sněmovny a podívat se do přehledů, jak kdo je nevýrazný a pouze se veze, to dá asi moc práce. Cílem TV Nova není informovat, ale prodávat senzace, takže chápu, že bez sdělení trestního oznámení na mou osobu jsem bohudíky nesplňoval kritéria zajímavosti. A protože v mediokracii forma přehlušuje obsah, uvádím pro veřejnost skutečný důvod podání mého pozměňovacího návrhu.

U nikoho jiného se cestovní náhrady nedaní, natož by se z nich odvádělo na zdravotní a sociální pojištění. S ohledem na závazek obsažený v koaliční smlouvě, že poslanecké náhrady budou zdaněny, jakkoli se tato praxe odchyluje od koncepce zdaňování příjmů, ale politicky s tím souhlasím, navrhl jsem pouze, aby byly zrušeny odvody na zdravotní a sociální pojištění, protože institut náhrad slouží k předem definovaným výdajům. Tímto se částečně sjednotil systém s ostatními. Že tím také poslanci a senátoři uvidí na výplatách o něco více než dosud může někoho dráždit, ale nezastírejme, že jsme si prostě před dvěma lety odhlasovali něco, co jde proti zdravému rozumu.

Žádný propašovaný přílepek, ale regulérně podaný pozměňovací návrh, o kterém sněmovna hlasováním rozhodla. Přijde mi to čistší způsob, než moralistické bití v prsa vůdce torza Věcí veřejných a rozdávání obálek s gurupůjčkami na dobu dočasně neurčitou.

Jan Čechlovský
20. prosince 2012


Kalendář

Únor 2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

« Leden 2019 Březen 2019 »

Kontakt

Jan Čechlovský

Kontaktní místo:
Městský úřad Chrudim
Resselovo nám. 77

Tel.: 469 657 145


neuvolněný místostarosta Chrudimi,
bývalý starosta a poslanec